Główna » Aktualności

Stacja na Dukli po remoncie

Autor: sp8ebc dnia 23 grudnia 2021 Brak komentarzy

Cześć,

Wczoraj udało się przeprowadzić remont stacji na Wzgórzu 534 k Dukli. Nie mam żadnych zdjęć, bo było strasznie zimno i gonił nas czas natomiast wymienione zostały następujące elementy:

  • Przede wszystkim anemometr. Stary jest sprawny elektronicznie ale jest kompletnie mechanicznie zatarty, przy czym w trochę dziwny sposób, gdyż raz się obracał a raz nie. Tak czy inaczej śmietnik. Teraz jest tam zainstalowany mechaniczny Davis 6410, taki sam jak na Chełmie i taki sam jak w zasadzie na wszystkich moich innych stacjach.
  • Sterownik ponieważ stary nie wspierał tego typu anemometrów mechanicznych.
  • Zasilacz aby uniknąć zarazy kondensatorów elektrolitycznych. Nowy to jest w zasadzie bufor i podłączyłem mu akumulator 12V / 5Ah (niemiecki, markowy SSB, wytrzyma kilka zim dłużej niż ten najnowszy z Chełma 😉 ). Z drugiej strony jak do tej pory nie było tam żadnej przerwy w zasilaniu a akumulator jest tam tylko dlatego, że zasilacz musi go mieć podłączonego
  • Dołożony został czujnik ciśnienia i termometr

Odczyty są dostępne niezmiennie na tej samej stronie, która przeszła pewien kosmetyczny lifting:

http://dukla.pogoda.cc/

Można się też do nich dostać z poziomu aplikacji Android, którą ostatnio wrzuciłem do Google Play na otwarte testy. Nazywa się ona MeteoSystem, tutaj jest bezpośedni link: https://play.google.com/store/apps/details?id=cc.pogoda.mobile.meteosystem

Z rzeczy ogólnych, które użytkownik powinien sobie zdawać sprawę:

  1. Anemometr jest w dalszym ciągu mechaniczny i nie ma ogrzewania także w zimie, przy srogich mrozach, oblodzeniu i opadzie śniegu może się blokować mechanicznie.
  2. Anemometr wisi obecnie 3m niżej niż stary. Niestety brakło nam kabla a warunki i godzina nie pozwalały na jego przedłużanie. Zostanie to poprawione na wiosnę gdy warunki będą nieco bardziej sprzyjające. Teraz chodziło o to aby to uruchomić i zafakturować zanim wejdzie Nowy Wał.
  3. Aplikacja MeteoSystem na Androida jest obecnie na Otwartych Testach i moi testerzy już wychwycili kilka błędów. Nie promują ją przez to w socjal mediach ale ogólnie jest ona jak najbardziej używalna. Prawdopodobnie w momencie jak ją poprawię i przełączę na produkcję będziecie musieli ją odinstalować i zainstalować na nowo, aby wciąż dostawać automatyczne aktualizację.
  4. W aplikacji MeteoSystem można sobie porównywać odczyty z kilku stacji na jednym ekranie jeżeli doda się je do ulubionych. Na liście ulubionych stacji każda z nich pojawia się z krótkim podsumowaniem aktualnych pomiarów. Jeżeli tekst jest na czerwono a nie na niebiesko oznacza to, że stacja przerwała komunikację, czujniki nie działają poprawnie albo jest z nią jakiś inny problem.
  5. W MeteoSystem dane automatycznie odświeżają się na: Bierzące Wartości, Róża Wiatrów i na liście ulubionych. Trend i wykresy nie odświeżają się automatycznie i trzeba z nich wyjść i wejść ponownie.
Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Zostaw odpowiedź:

Musisz się zalogować aby móc komentować.

Copyright ©2024 Cumulus24 – portal zrzeszający paralotniarzy z Beskidu Niskiego i nie tylko…, wszystkie prawa zastrzeżone. Webmaster: janec