Główna » Aktualności

Specstacja po liftungu

Autor: sp8ebc dnia 1 października 2013 komentarzy 6

Siema,

Dzisiaj odwiedziłem moje (nasze) urządzenia na Działach i wgrałem poprawioną wersję oprogramowania do mojego sterownika. Dzięki temu stacja podaję poprawną wartość prędkości wiatru z uwzględnieniem matematycznych reguł zaokrąglania liczb. Co ważniejsze dodałem też transmisję porywów wiatru, są one obliczane jako maksymalna wartość z ostatnich 15 odczytów anemometru (dla przypomnienia wartość „normalna” to średnia wyciągnięta za 15 pomiarów, czyli 30 sekund). Tak samo jak wcześniej stacja nadaję dane co jedną minutę.

Raporty meteo w postaci wykresów i danych numerycznych można niezmiennie sprawdzać pod adresem: http://aprs.fi/weather/SR8WXO . Niestety nie da się wyłuskać samych wykresów ponieważ dane na nich są wrysowywane w tło przy pomocy JavaScriptu. Poza tym są interaktywne tak jak ma to miejsce np na xcportal, kursorem można wybierać chwilę która nas interesuje. Dane za dzisiaj są wiarygodne, ponieważ istotnie w chwili w której dokonywałem serwisu wiał bardzo mocny i porywisty wiatr ze wschodu/północnego wschodu. Wskazania temperatury, ciśnienia i opadów są fałszywe z racji braku takich czujników. Dla oszczędzenia energii elektrycznej pogodynka czynna jest w godzinach od 04 do 24.

Oczywiście stacja dalej jest eksperymentem dlatego proszę wszystkich o monitorowanie jej wskazań i sygnalizację mi potencjalnych nieprawidłowości i przekłamań. Dodaję też trochę zdjęć żebyście zobaczyli jak to miej więcej wygląda i funkcjonuje:

https://picasaweb.google.com/116678234437950717727/SR8WXOPoLiftingu1Pazdziernika2013?authkey=Gv1sRgCOuT68KujeDg9gE

Przy okazji mam do was apel i zapytanie. Właściciel obiektu na którym znajduje się nasze urządzenia chciałby ogrodzić go aby zapobiec zdarzającym się czasami aktom dewastacji. Czy ktoś z was dysponuje zbywającymi słupkami ogrodzeniowymi i/lub siatką? Oczywiście nie musi to być kowalstwo artystyczne a jedynie funkcjonalna zapora przed wandalami, dlatego wystarczyły by zwykłe fragmenty rur czy kątowników. Myślę, że wspomożenie go w tym temacie było by miłym odwdzięczeniem się za to, że korzystamy z obiektu jedynie po cenie prądu.

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

komentarzy 6 do wpisu “Specstacja po liftungu”

  1. tomski said:

    Trzeba by jeszcze kierunek wiatru poprawic bo jest tylko do 120 chyba że sie jakoś zmienia

  2. sp8ebc said:

    Wykres sam się rozciągnie jak kierunek wiatru zwiększy się powyżej 120..

  3. mgo said:

    dobra robota! ile coś takiego kosztuje w uruchomieniu i eksploatacji ?

    moim zdaniem do uśrednionej prędkości wiatru powinieneś brać większy zakres czasu. Teraz wykresy średniej i maksymalnej prędkości są bardzo podobne. W ostrych termicznych dniach normalne jest że co jakiś czas wieje mocno, chociaż „stałego” wiatru prawie nie ma, w takich warunkach stacja może niepotrzebnie straszyć za mocnym wiatrem.

  4. sp8ebc said:

    Mam teraz więcej czasu to bardziej szczegółowo odpiszę.

    Sama eksploatacja jest w zasadzie darmowa. Cała stacja według wstępnych szacunków pobiera średnio 3W mocy, z czego zdecydowana większość idzie na radiotelefon (niestety ale na nasłuchu konsumuje aż około 230mA przy 12V). Sam sterownik wraz z anemometrem ciągnie nie więcej niż 30 czy 40mA, do tego należy też dodać prąd jałowy zasilacza. Na miesiąc wychodzi to jedynie kilka kWh, także koszty za energię są w zasadzie do pominięcia.

    Co do uruchomienia stacji w aktualnej formie (czyli na prototypie) to nie wydałem na to nie licząc dojazdów więcej niż 20pln, ale z drugiej strony wykorzystywałem do tego klamoty, które miałem już wcześniej do dyspozycji. Jeżeli chcielibyśmy postawić kolejną pogodynkę, to wydatki rysowały by się w granicach: 80pln płytka prototypowa, 35euro anemometr plus ewentualnie od 200 do 300pln za radiotelefon no i jakaś antena (kwestia tego czy uda się załatwić to bez kosztów a jeżeli nie, to jaka okazja trafi się na allegro). Do tego drobnica instalacyjna typu przewody, uchwyty mocujące, dyble itp….

    Docelowo będę chciał zrobić z tego gotowe do produkcji małoseryjnej urządzenie. Tj. zaprojektowana płytka i obudowa, przygotowane odpowiednie okablowanie itp.. Z tym, że planuję dodać w międzyczasie kilka ficzersów, których nie ma aktualny prototyp a które mogą przydać się na przyszłość

  5. sp8ebc said:

    A no i do kosztów uruchomienia trzeba doliczyć 82pln na pozwolenie radiowe. Z drugiej strony wykorzystanie pasma amatorskiego i APRSu ma taką zaletę, że pogodynka nie potrzebuję podłączenia ani do internetu ani sieci komórkowej. W przypadku chociażby Chełma i domku letniskowego, który właściciel postawił zaraz obok podejścia na start jest to bardzo pomocne a tą lokację widział bym jako następną. Raz ze względu na potencjał lotniczy tej góry (nawet ja się do niej przemogłem :D) a z drugiej strony pod kątem radiowym jako okazja do rozbudowy sieci APRS i polepszania zasięgu. Sam latam z trackerem APRS i im więcej węzłów tym lepiej mnie widać na mapie.

    Na dobrą sprawę to przy odrobinie chęci da się też pominąć również stałe zasilanie, wystarczy panel słoneczny i akumulator

  6. tomski said:

    Pasowało by zmienic zakres godzinowy co 4 godziny to bardzo dużo najlepiej max co 1 godzine jakoś podzielic tą tabelke

Zostaw odpowiedź:

Musisz się zalogować aby móc komentować.

Copyright ©2024 Cumulus24 – portal zrzeszający paralotniarzy z Beskidu Niskiego i nie tylko…, wszystkie prawa zastrzeżone. Webmaster: janec