Główna » Aktualności

„Paryja” – cóż to jest?

Autor: domino dnia 14 stycznia 2013 komentarzy 7

Obserwując ogólne zainteresowanie słowem „paryja” – opanowany niepohamowaną ciekawością – postanowiłem sprawdzić, jakie wyraz ów ma znaczenie. Poniżej wyniki moich krótkich poszukiwań:

1.” Paryja to taki teren, który jakby powstał przez rycie, dlatego jest trudno dostępny, pofałdowany, w dodatku gęsto zarośnięty”. Co zaś ciekawe, „w paryjak można było się skryć i pracować nad paryjówką, mocną wódką ze śliw o smaku koniaku, niegdyś pędzoną w ukryciu, w paryjach”.

2. Wg słownika gwary, paryja to „strumyk górski płynący w wyżłobionym przez wodę zagłębieniu, mały kanion, zwykle zalesiony”.

3. Słownik Diabelski podaje zaś, że duża, leśna paryja, to „wąwóz diabelski, przez który nie ma przejścia. Niedostępny dla zwykłego śmiertelnika”. Czyli taka nasza „czarna dupa”, hehe.

4. Są jeszcze paryje, czyli potrawa z ziemniaków i sera.

Reasumując, w paryji (paryi) możemy raczyć się paryjami, popijając je mocną paryjówką, po czym schłodzić się w paryjowym strumieniu. Byle tylko Boruta się do nas nie przyczepił…

PS. Aby było jasne, piszę to absolutnie bez złośliwości w kierunku Mateusza. Mam również nadzieję, że termin ten wejdzie na stałe do naszego słownika. Paryjówka również.:)

 

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

komentarzy 7 do wpisu “„Paryja” – cóż to jest?”

 1. miro said:

  Bardzo fajny opis mamy już kilka słów związanych z lataniem,
  czarna dupa,paryja, paryjówka,pofukuje,loża szyderców dopiszcie jak coś znacie

 2. krzysiek-rog said:

  U nas paryjowka raczej wisniowa to nie wiem,moze byc??

 3. domino said:

  Wobec tego ogłośmy wszem i wobec, że Paralotniowa Paryjówka – to tylko mocna wiśniówka.

 4. sp8ebc said:

  Czyli z tego wszystkiego wychodzi na to, że mój niewyparzony i długi jęzor spełnił funkcję słowotwórczą w naszej lokalnej gwarze. Chyba jest to jedyny pozytywny aspekt tejże awantury. A z mojej strony wypada mi przeprosić wszystkich (schodź najbardziej Czabana i Mira) za „zbytnie zaangażowanie emocjonalne” w dyskusję na tematy paryjo-pochodne. Pasowało by też złożyć obietnicę pilnowania wspomnianego wcześniej jęzora na krótszym niż dotychczas łańcuchu. Echhh… Miejmy nadzieję, że wyjdzie mi to dużo lepiej niż tym razem….

 5. tomski said:

  jest takie powiedzenie młody to głupi dlatego pewnie ci wybaczą

 6. krzysiek-rog said:

  czas pokaze…ale mysle ze beda z niego ludzie jak go ufo nie porwie:P

 7. miro said:

  mnie specu nie musisz przepraszać ,wszystko dla twojego zdrowia ,tomski ma racje młode to to głupie, z wiekiem dorośnie ,powodzenia,i wyciągaj wnioski z czasem miejsce w szeregu znajdziesz

Zostaw odpowiedź:

Musisz się zalogować aby móc komentować.

Copyright ©2024 Cumulus24 – portal zrzeszający paralotniarzy z Beskidu Niskiego i nie tylko…, wszystkie prawa zastrzeżone. Webmaster: janec