Główna » Aktualności

EA230

Autor: sp8ebc dnia 31 lipca 2015 Jeden komentarz

Panowie. Jest bardzo źle a nawet tragicznie. Kilka dni temu PAŻP ustanowił szereg stref ograniczeń lotów (EA) wzdłuż całej wschodniej granicy Polski. Niestety strefa EA230 obejmuje również  kawałek granicy południowej, praktycznie aż do Województwa Małopolskiego. Strefami objęte są nasze kluczowe startowiska w rejonie!!

Wszystkie Mszany, Cergowa, Grzywacka, Roztoki, Szukalowy Garb.

Jedynie co nam pozostaje to Działy oraz lotnisko w Iwoniczu, oczywiście o ile hole będą tam regularnie organizowane. Na szczęście nietknięty jest Chełm koło Grybowa oraz Jaworzyna Krynicka.

1 2

Zgodnie z tym co jest napisane w Internetowym AIP (link: http://ais.pansa.pl/vfr/aippliki/EP_Sup_2015_97_en.pdf) główne przeznaczenie strefy jest określone jako: LOTY BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH (UAV) STRAŻY GRANICZNEJ WYKONYWANE POZA ZASIĘGIEM WZROKU OPERATORA (BVLOS). Co gorsza potem można przeczytać takie informacje jak termin od 2015-07-23 do 2015-10-14 oraz granice pionowe od poziomu ziemi aż do 6100 stóp! Miażdżący jest jednak punkt numer 4.1 który stanowi, że strefy będą aktywne całodobowo.

W dalszej części są informację o współdzieleniu tej strefy, w której znajduje się takie coś: ” Loty innych statków powietrznych w niewykorzystywanych EA możliwe po uprzednim uzgodnieniu z FIS i zachowaniu dwustronnej łączności radiowej. W przypadku gdy użytkownik chcący wykonać loty w niewykorzystywanym EA nie będzie w stanie zachować dwustronnej łączności radiowej z FIS, czas lotu w rejonie nie może przekraczać 10 minut.”

Po powrocie do Polski z Macedonii będę się starał uzyskać od PAŻP i FISu więcej dokładnych informacji na temat naszych możliwości na latanie. Jak wiadomo nikt z nas nie ma radiotelefonu na AirBand ale może da się to załatwić w taki sposób aby jedna osoba była non stop „pod telefonem” i w razie czego przekazywała informację całej reszcie. Może będzie się dało ustalać jakiś mały wycinek na pipcenie przy górce + odlot na trasę…….

Miejmy nadzieję, że nie stracimy tych miejsc. Ja miałem tam tyle super lotów, że nie przyjmuję do wiadomości że miałbym przestać tam latać….

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Jedna odpowiedź do wpisu “EA230”

  1. parazen said:

    Ja protestuję!…,niech sobie te drony do du.y wsadza.Tak sa one nam potrzebne jak solarium w murzyńskiej wiosce ! Nikt z nami nie uzgadniał ,czy moga”wlatać na nasze niebio” !

Zostaw odpowiedź:

Musisz się zalogować aby móc komentować.

Copyright ©2024 Cumulus24 – portal zrzeszający paralotniarzy z Beskidu Niskiego i nie tylko…, wszystkie prawa zastrzeżone. Webmaster: janec