Główna » Aktualności

Spotkanie w Straży Granicznej – Nowe i ostateczne zasady latania w strefach

Autor: sp8ebc dnia 20 kwietnia 2016 Jeden komentarz

 

Zdravo,

Wczoraj, tj. we wtorek 19 kwietnia spotkaliśmy się w siedzibie Bieszczadzkiego Oddziału SG w sprawie wykonywania lotów paralotniowych w rejonie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Oficerowie Straży Granicznej przedstawili nam ostateczną wersję zasad wykonywania przez nas lotów w strefach TRA będących w dyspozycji BiOSG. Przede wszystkim procedura została uproszczona do maksimum dozwolonego przepisami, co nam ma ułatwić latanie a Straży Granicznej zapewnić bezpieczeństwo własnego sprzętu i wykonywanych operacji. Przypominam też, że w obecnym stanie prawa lotniczego nie ma możliwości aby drony latające poza zasięgiem wzroku operatora poruszały się w ogólnodostępnej przestrzeni klasy G. Być może kiedyś w przyszłości prawo to zostanie zmienione i strefy TRA nie będę wtedy potrzebne ale puki co nic się na to nie zanosi.

Na chwilę obecną obowiązuje nas następująca procedura:

 • Zgłaszanie prawdopodobieństwa wykonywania lotów (zapowiadanie lotów) nie później niż 21 godzin przed pierwszym startem. W tym momencie trzeba podać gdzie i w jakich godzinach będą wykonywane loty, ile szacunkowo osób będzie latało, jak również pozostawić kontaktowy numer telefonu.
 • Potwierdzenie wykonywania lotów nie później niż 3 godziny przed rozpoczęciem.
 • Obowiązkowe poinformowanie FIS o posiadaniu zgody straży granicznej i rozpoczęciu lotów.
 • Kontakt ze Strażą Graniczną przez telefon Służby Dyżurnej: +48 16 673 20 43
 • Zgłaszać należy nie tylko loty ze startowisk znajdujących się w strefach ale też prawdopodobieństwo wlotu w strefę na przelocie, np. po starcie z Chełmu.
 • Straż Graniczna powinna być informowana o przedłużaniu się lotów ponad zgłoszony czas. Jeżeli SG nie zostanie poinformowana inaczej to założy, że loty zakończyły się zgodnie z wcześniejszym zgłoszeniem.
 • W strefach przy granicy Ukraińskiej obowiązuje 3km margines od granicy państwowej, za wyjątkiem Tarnicy i Szukalowego Garbu. Dokładne mapki i współrzędne podam później.
 • W strefie TRA130 przy granicy Słowackiej margines nie obowiązuje i można swobodnie latać z Polski na Słowację i nazad.

WAŻNA UWAGA!! Służba Informacji Powietrznej (FIS) w domyśle używa zawsze czasu uniwersalnego (UTC), podczas gdy straż graniczna używa czasu lokalnego!!

Wymienione zasady są ostateczne i nie podlegają dyskusji.

Oczywiście Straż Graniczna może odmówić wyrażenia zgody na przeprowadzenie lotów paralotniowych, jak również może w dowolnym momencie zarządzać wylotu ze strefy bądź zakończenia lotów. W takiej sytuacji pilot ma 60 minut na lądowanie lub odlot. Jednocześnie otrzymaliśmy zapewnienie, że będziemy informowani przez Służbę Dyżurną maksymalnie wcześnie o niemożności latania (o cofnięciu nam zgody), tak abyśmy dostali tą informację jeszcze przed wyjazdem.

W razie pytań bądź wątpliwości zachęcam do kontaktu telefonicznego ze mną: +48 660 43 44 46

S Pozdravom,

Mateusz Lubecki SP8EBC

Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe

Digg this!Dodaj do del.icio.us!Stumble this!Dodaj do Techorati!Share on Facebook!Seed Newsvine!Reddit!Dodaj do Yahoo!

Jedna odpowiedź do wpisu “Spotkanie w Straży Granicznej – Nowe i ostateczne zasady latania w strefach”

 1. parazen said:

  Wszystko zrozumiałe w/s latnia.Tylko kto to pisze ? Tekst polski a początek i zakonczenie po sławacku ? słoweńsku itp.? Ha,haa..Budtie zdarov !

Zostaw odpowiedź:

Musisz się zalogować aby móc komentować.

Copyright ©2024 Cumulus24 – portal zrzeszający paralotniarzy z Beskidu Niskiego i nie tylko…, wszystkie prawa zastrzeżone. Webmaster: janec