Nowa strona specstacji online + zbiórka
Udało mi się rozwiązać problemy generujące dziury na wykresach odczytów ze stacji i teraz strona powinna działać poprawie. Link pozostaje oczywiście niezmienny i jest podany poniżej.
http://46.174.208.228/aprs/dzialywx.html
Jeżeli chodzi o finansowanie to na dzień dzisiejszy (przez okres dwóch tygodni) udało mi się zebrać 65 pln od osób, których nr kont kończą się na: 97268 ; 89321 oraz 00001 . Jestem w poszukiwaniu nowego miejsca na instalację stacji pogodowej aczkolwiek puki co nie zostały poczynione żadne wiążące ustalenia. Będę o tym meldował na bieżąco.
Mateusz Lubecki
eKonto 11 1140 2004 0000 3002 7059 6797
Kwota: Wedle własnego uznania. 5pln albo 10pln powinno być OK.
No teraz to mi się naprawdę podoba
jest super, jakbyś dał jeszcze radę przerobić czas aktualizacji z unixtime na ludzkie byłoby idealnie
Ten wykres który jest słupkowym zmieniłbym na liniowy. Lepiej się czyta (przynajmniej ja tak uważam), a stopnie kierunki wiatru podzieliłbym coś około 90, 180, 270, 360, ewentualnie dzieląc to na 2 45, 90, 135, 180, 225, 270, 315, 360.
Nie wiem czy dobrze mówię czy źle, ale wydaje mi się że byłoby to lepiej czytelne. No i wyśrodkować tabele co jest proste.
Ze stopniowaniem skali to będzie problem. Mogę określać jedynie minimum oraz maksimum, przedział dobiera sobie sam na podstawie tych danych i zadanej rozdzielczości (rozmiaru) wykresu. Akurat raport tekstowy nie jest zamieszczony w tabeli ale faktycznie ładniej to będzie wyglądało gdy cyfry będą w jednej linii.
Gdzieś koło godziny 20 program sam się wyłączył, najprawdopodobniej z powodu wyjścia poza zakres pamięci jakiejś zmiennej (w programach windowsowych wyskakuje wtedy takie okienko z napisem Access Violation). Teraz uruchomiłem go z logowaniem wszystkiego do pliku, także jak system będzie chciał go dobijać po takiej atrakcji to będę widział coś więcej, gdzie szukać przyczyny. Pojawiające się wcześniej, krótkie dziury w wykresach biorą się jako efekt wspomnianej wcześniej zamiany radiotelefonu na stacji. Nie wchodząc w zbędne tutaj szczegóły techniczne, po zamianie Motoroli na ręcznego Icoma pojawiły się problemy z gubieniem (niedekodowaniem przez pozostałe węzły sieci) nadawanych pakietów. Normalnie stacja transmituje je co jedną minutę. Ponieważ program do rysowania wykresów (RRDTool) zapisuje w swojej bazie danych próbki wraz z czasem (co jest konieczne do późniejszego zachowania chronologii), utrata dwóch, czy trzech pod rząd objawia się powstaniem takiej dziury. Rozwiązanie tego małego problemu będzie sprowadzało się do ponownej zamiany na dobrą i sprawdzoną Motorolę. Słowem DAS RADIO 😉
A z czasem Unixowym to oczywiście przerobię to na bardziej ludzki format 😉 Tak dla niewtajemniczonych to „sekundy ery UNIXa” oznaczają sekundy od północy, 1 stycznia 1970 roku. Właśnie w taki sposób odlicza czas każdy system UNIXowy, w tym Linux. Oczywiście środowisko użytkownika (graficzne czy tekstowe) zamienia to na normalny format ale dla samego jądra systemu jest to bardzo wygodne. Jest to jedna zmienna, która pozwala ominąć problem stref czasowych, przesunięć lato-zima i innych pierdół 🙂 … Dla ciekawych, po angielsku: http://www.youtube.com/watch?v=QJQ691PTKsA