Alternatywna stronka z danymi ze stacji pogodowych
Dzięki pracy Karoliny Kocięckiej z PSP oraz Jakuba Sto autora strony PSP, powstał alternatywny portal prezentujący odczyty ze stacji pogodowych. Aktuale wersje, dostępne przez adresy skrzyczne.akl.prz.edu.pl / chelm.akl.prz.edu.pl / dzialy.akl.prz.edu.pl są generowane przez moją aplikację APRS2RRD, która była pisana zdecydowanie z zastosowaniem techniki KISS (Keep It Simple Stupid), wobec czego w/w strony nie każdemu mogą się podobać.
Ładniejsza wersja znajduje się tutaj: http://psp.org.pl/dzialy-meteo/ oraz tutaj: http://psp.org.pl/skrzyczne-meteo/. Forma prezentacji jest dość oczywista. Oprócz danych numerycznych na górze mamy wykres. Oś X jest wyskalowana w godzinach, a Y w metrach na sekundę. Położenie kolorowej strzałki oznacza oczywiście prędkość wiatru, nastomiast położenie szarej (na niektórych monitorach może być słabo widoczna) wskazuje porywy. Kolor strzałki sygnalizuje przydatność kierunku wiatru do startu, co odpowiada pierścieniowi nad wykresem.
Dodam, że funkcjonalność strony może być lekko poprawiana w najbliższym czasie. Stare strony oczywiście będą nadal działały, ponieważ strona PSP kiepsko renderuje się na telefonach komórkowch.
Karoliny Kocięckiej
a jest szansa na przywrócenie Chełma do życia ?
Poprawione..
Co do Chełma, to dzisiaj przygotowałem anemometr do podmiany. Chciałem go wymieniać już jutro ale Kufeliusz będzie niedostepny. Inny problem polega na tym, że jest to ostatni egzemplarz, który mi się uchował. Jeżeli i on ulegnie uszkodzeniu, to trzeba będzie ściągać kolejną partię co niestety może potrwać dwa albo nawet trzy miesiące.
skoro ostatni, to moim zdaniem szkoda na zimę montować, a ile kosztuje 1 szt ?
Zamontować warto tak czy inaczej. W zimie też tam latacie, zresztą akurat śnieg i lód nie jest dla niego aż tak dużym problemem. Dotychczasowe uszkodzenia były spowodowane raczej dostaniem się wody do środka. Tym razem anemometr zostanie jednak solidnie zasilikonowany we wszystkich miejscach, którymi do środka może dostać się woda.
Sam anemometr nie jest drogi (200pln brutto) ale w PL jest jedna firma, która ciągnie to z Chin. Jeżeli nie mają tego na stanie w momencie składania zamówienia, to oczekiwanie na dostawę może trwać nawet kilka miesięcy. Tutaj jest link do tego sklepu: http://www.meteoshop.pl/produkt/czujnik-predkosci-i-kierunku-wiatru-garni-tx20/1306/
co do grafiki to jedynie można by dodać to kółko z kierunkiem jaki jest optymaln, bo te strzałki strasznie zamazują obraz , stare wykresy są ok.
Gdy wieje cisza z kierunków zmiennych, to faktycznie strzałki sa mało czytelne bo nakładają się na siebie. Jak wiatr się ustabilizuje na jakimś kierunku, to powinno już być dużo lepiej. W razie czego to będzie się to jeszcze poprawiało…